Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) Küresel İklimin Durumu 2020 Provizyon Raporunu yayınladı

Dünya Meteoroloji Örgütü 2020 Küresel İklimin Durumu adlı geçici raporunu (provisional report) 2 Aralık tarihinde yayınladı.

Raporda, 2020 yılında da başlıca sera gazları olan CO2 (Karbondioksit), CH4 (Metan) ve N2O (Diazotoksit) konsantrasyonlarının artmaya devam ettiği ifade edilmiştir.

Deniz seviyesi 2020 yılında da 2019 yılındaki artışa benzer şekilde artmaya devam etmiştir. Ancak artık buzulların erimesi problemi daha uç bir noktaya doğru ilerlemektedir. Son zamanlarda, kısmen Grönland ve Antarktika’daki buz tabakalarının artan erimesi nedeniyle deniz seviyesi artışı daha derin bir trende dönüşmektedir. Eylül 2019 ile Ağustos 2020 arasında buz tabakasından toplamda yaklaşık 152 Gt buz kaybedilmiştir.

2020’nin ikinci yarısında muhtemelen La Niña koşullarından kaynaklı olarak küresel deniz seviyesindeki küçük bir düşüş görülmüştür. Buna rağmen, 2020’de küresel ortalama sıcaklık rekor seviyedeki en sıcak üç sıcaklıktan biri olma yolunda ilerliyor. 2020 de dahil olmak üzere son altı yıl, muhtemelen kaydedilen en sıcak altı yıl olacak.

2020’de, Afrika ve Asya’da geniş sahalarda şiddetli yağmur ve yoğun sel meydana gelmiştir. Şiddetli yağmur ve seller yılın çeşitli zamanlarında Sahel’in büyük bölümünü, Afrika’nın Horn Bölgesini, Hindistan alt kıtası ve komşu bölgeleri, Çin, Kore ve Japonya ile güneydoğu Asya’nın bazı kısımlarını etkilemiştir.

17 Kasım itibariyle 30 adet isim verilmiş fırtına ile Amerika Birleşik Devletleri karası, Kuzey Atlantik kasırga mevsiminde rekor sayıda fırtına yaşamıştır. Sezonun rapor yayınlanana kadar gelişen son fırtınası olan Iota, aynı zamanda fırtınalar içersinde en şiddetli olanıdır.

2020 yılı içerisinde gerçekleşen muson yağmurları Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu birçok ülkede (Bangladeş, Çin, Hindistan, Japonya, Pakistan, Nepal, Güney Kore, Türkiye ve Vietnam’da) büyük sellere, baraj çökmelerine, toprak kaymalarına ve milyonlarca insanın yerinden edilmesine yol açmıştır.

Kategoriler Güncel Haberler