İklim değişikliği ile mücadelede “Karbon-Nötr Etkinlikleri” yaygınlaştırıyoruz

Derneğimizin Yönetim Kurulu üyesi Sayın Tekin Altuğ bugün saat 9.30’ta Kanal B Anahaber Bülteninin konuğu oldu. Altuğ konuşmasında iklim değişikliğinden, etkilerinden ve çeşitli uyum eylemlerinin öneminden bahsetti.

Altuğ ifadelerinde iklim değişikliği ile mücadelede karbon ayakizi hesaplamanın ve ormanlaştırmanın öneminden de bahsetti. Hatta bunun iklim değişikliği ile mücadelede en önemli hareketlerden biri olduğunu savundu.

Altuğ “Artık etkinlikler karbon nötr gerçekleştirilmeye başladı. Biz mesela yakın zamanda Ankara’da gerçekleştirilen Büyükşehir Belediye Başkanları toplantısı için karbon ayakizi hesaplamalarını yaptık, bunu nötrlemek için fidan dikmeleri gerekiyor. Karbon ayakizleri 1000’den fazla fidana denk düşüyor. Geçen bir başka toplantı için bizimle iletişime geçildi, toplantının karbon nötr yapılması için… O toplantı da dün gerçekleşti. Ve bu iklim değişikliği ile mücadelede çok önemli. COP26’da da ormanlarımız gündemdeydi ve korunmasından bahsedildi.”

Altuğ ifadelerinde İklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin görülmeye başlandığını, iklim değişikliğine karşı özellikle suyumuzu korumamız gerektiğini söyledi.

“İklim değişikliğinin en önemli etkilerinden biri suya olmasına rağmen hala su kayıp kaçakları çok fazla. Çiftçiler tarımsal amaçlı gidip kaçak kuyular açıyorlar mesela. Bunların sayısı artıyor. Oysaki suyu bizim korumamız lazım. Bunun için su kenarlarını ağaçlandırabiliriz, yapay küçük toplardan yararlanarak buharlaşmayı önleyebiliriz. Biz modern sistemlere geçişi konuşurken yüz ölçümü bakımından bizim yarımız bile olmayan Hollanda bizden daha fazla üretim yapıyor. Kaliforniya Amerika’da meyve sebze üretiminin en fazla gerçekleştiği yer… Onlar da bir zamanlar çok sorunlar yaşadılar üretimde sonra bunlardan ders çıkardılar ve şu an gayet iyiler bu konuda.”

Kategoriler Güncel Haberler