Küresel İklim Grevi 20 Eylül 2019

Kaynak: https://www.berliner-zeitung.de/politik/-fridays-for-future–hunderttausende-jugendliche-demonstrieren-weltweit-fuerdas-klima-32223066,

2019 yılında dünyada çocukların neler yapabileceğine şahit oluyoruz. İklim krizine karşı yetişkinlerin getiremediği sesi çocuklar getirmeyi başardı. Greta Thunberg ile başlayan bu akım tüm dünyaya yayıldı. Biraz Greta Thunberg’i tanıyalım.

Greta; 2003 yılında doğmuş, İsveçli genç bir aktivisttir. Ağustos 2018 yılında her Cuma günü okula gitmeyerek İsveç Parlamentosunun önünde iklim eylemi yapmaya başlamış (Fridays For Future hareketinin kaynağı) daha sonra iklim krizine yönelik harekete geçme çağrısı tüm dünyaya yayılmıştır. 3- 14 Aralık arasında Polonya’nın Katowice kentinde yapılan Birleşmiş Milletler 24. Taraflar Konferansı’nda da konuşma yapan aktivist “Pek çok insan İsveç’in küçük bir ülke olduğunu ve ne yaptığının önemli olmadığını söylüyor. Ancak fark yaratmak için hiçbir zaman küçük olmadığımızı öğrendim.” demiştir. Ne ülkelerin küçük olması ne de yaşın küçüklüğü harekete geçmek için engeldir.

İklim değişikliği ile mücadele konusunda sera gazı salımının azaltılmasına yönelik dünya çapında atılan önemli adımlar Kyoto Protokolü ve Paris Anlaşmasıdır. Türkiye, Kyoto Protokolünü protokol yürürlüğe girdikten 4 sene sonra (2009) imzalamıştır. Paris Anlaşması ise 2016 yılında yürürlüğe girmiş olmasına rağmen Türkiye bu iklim anlaşmasına henüz taraf değildir. Paris Anlaşması, dünyadaki sıcaklık artışını 1,5? civarında tutmayı hedefleyen bir anlaşmadır. Dünyada hala birçok ülke bu anlaşmaya ne yazık ki taraf değildir. Ancak iklim değişikliğine uyum ve sera gazı salımı azaltımında dünya çapında bir kontrolün sağlanması için bu tür iklim anlaşmalarında dünya çapında bir destek gerekir. Bu farkındalığı yaratmaya yardımcı olalım. Çünkü yaşanan iklim değişikliğine uyum ve mücadele ancak artan bir farkındalıkla sağlanabilir.

Bu doğrultuda 20-27 Eylül 2019 tarihinde 7 gün boyunca tüm dünyada yapılması planlanan bir iklim grevi gerçekleştirilecektir. Bu iklim grevi “Sıfır Gelecek” kampanyası adı altında yapılmakta ve dayanağını “Fridays For Future/Gelecek için Cumalar” hareketi oluşturmaktadır.

 

Kaynak: https://www.goodwork.ca/action/school-strike-for-climate-change-action-canada-52045

Siz, bugünün küçükleri yarının büyükleri ve bugünün yetişkinleri ile gençleri… Birlikte iklim grevine destek verelim! Değişen iklim olursa kaybeden dünya, katleden insan olur. Biz de Türkiye’nin ilk iklim değişikliği üzerine kurulmuş “İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği” olarak iklim grevine destek veriyoruz. Ankara için 20 Eylül saat 14.00’da Kuğulu Parkı’nda görüşmek üzere…

Türkiye’de çeşitli illerde iklim grevi yer ve saatleri şu şekildedir;

Kategoriler Duyurular