Türkiyede ilk kez bir maçın karbon ayak izi hesaplandı

Süper Lig ekiplerinden Ankaragücü, futbol endüstrisinin küresel ısınmadaki payına dikkat çekmek için Türkiye’de bir ilke imza attı ve küresel ısınmaya sebep olan sera gazı salımlarını hesaplattı.

Hesaplamayı İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği olarak biz gerçekleştirdik. Böylece iklim değişikliği ve karbon ayak izi ölçümlerinin önemi hakkında farkındalık oluşturulması hedeflendi. Ölçümlere göre Ankaragücü – Fenerbahçe maçı sırasında 888 ton karbon açığa çıktı.

Ankaragücü’nün sosyal medya hesaplarından proje ile ilgili açıklamalarda bulunuldu.

“Futbolun engelleri yıkma ve dünyayı kurtarma mücadelemizde hepimize enerji verme gücü vardır. Bu kapsamda ilklerin kulübü MKE Ankaragücü Spor Kulübü olarak, ülkemizde ilk defa bir futbol maçının sera gazı emisyonunu hesaplatarak bir maçın “Karbon Ayak İzini” ortaya çıkartacağız. Yaşanılabilir bir dünya ve sürdürülebilir sağlıklı yaşam için MKE Ankaragücü Spor Kulübü olarak çaba harcamaya devam edeceğiz. Yaşamı riske atan iklim değişikliği sorununa karşı ilkleri gerçekleştiriyor ve çözüm için adım atıyoruz. Faaliyetlerimizden ve futbol maçlarımızdan kaynaklı sera gazı miktarımızı hesaplamaya ve nötrlemeye ve iklim değişikliğine uyuma yönelik planlamalara başlıyoruz.”

Dernek Başkanımız Baran Bozoğlu yapılan çalışma ile ilgili olarak:
“Ülkemizde iklim değişikliği farkındalığı adına güzel bir çalışma yapıldı. Bizler de bu sürece maçın karbon ayak izi hesaplamasını yaparak destek verdik. Bugün ülkemizin yeşil dönüşümüne katkı sağlayan ve ilk niteliğinde olacak çalışmaları gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Umuyoruz ki gelecek zamanlarda iklim değişikliğine yönelik kamusal ve sektörel duyarlılık çok daha üst bir seviyeye ulaşacak.” dedi.

Ankaragücü – Fenerbahçe maçının “Karbon Ayak İzi” hesaplamalarında, taraftarların sahaya ulaşım yöntemleri, satılan bilet sayısı, tüketilen yiyecek ve su miktarı, elektrik kullanımı vb. gibi veriler kullanıldı.

Kategoriler Güncel Haberler